Świat według Ruty - Iwona Żytkowiak

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 45,00 zł 45.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 4.802
Kod produktu: 978-83-67204-02-6

Opis

Między niebem a ziemią, między ziemią a piekłem

 

Pośród ludzi, zdarzeń, pośród przeszłości i przyszłości, pośród kolorów, kształtów, zapachów. Bo ciałem i duchem jestem. Ja, Ruta.

Magiczna opowieść osadzona na krawędzi światów i doświadczeń, wyłaniająca się z mgły pamięci i wzruszeń jak wezbrana rzeka, której strumienia nie sposób okiełznać.

 

Iwona Żytkowiak – pisarka, polonistka i filozofka. Autorka między innymi takich powieści, jak „Epizody z życia mojej mamy”, „O czym Iza całe życie pamięta” czy „Kobiety z sąsiedztwa”. W swoich powieściach skupia się na problemach kobiet w różnym wieku o różnym statusie społecznym, na różnych etapach życia. Członkini ZLP.

 

Opinie o produkcie (2)

2 marca 2022

"Świat według Ruty" Iwona Żytkowiak Wydawnictwo Oficynka to niezwykła historia pełna emocji, zmuszająca czytelnika do wielu refleksji. Już dawno nie czytałam książki, po której ciężko mi się pozbierać emocjonalnie. "Nie ważne, kto jakiej krzywdy doznał od życia, bo w kolejkowym porządku pozostawało bez znaczenia, byle do przodu!" Irena Podkowińska jadąc do pracy w mglisty poranek, potrąca kobietę. Ofiarą okazuje się Ruta Wojnowska. Kobieta nie odnosi szczególnych obrażeń, pomimo tego zapada w śpiączkę. Wypadek który spowodowała Irena jest kolejnym ciosem, z którym musi sobie poradzić. Samotna, pozostawiona przez męża boryka się z wieloma przeciwnościami. Natomiast Ruta będąc w śpiączce, podświadomie dokonuje analizy swojego życia. "Cholerna możliwość wyboru! Szkoda, że jest wiele dróg". Obydwie kobiety odnoszą się do swojej przeszłości. Pełne refleksji i przemyśleń, muszą podjąć decyzje dotyczące ich przyszłości. "Ta kobieta miała rację. Życie mi się rozkruszyło, starło w pył. A ja nie miałam w sobie twardości kamienia". "Świat według Ruty" to opowieść pełna wzruszeń. Autorka stworzyła niezwykłą fabułę, żeby pokazać Nam czytelnikom, jak odnaleźć własne ja. Musimy potrafić wybaczyć i zaakceptować siebie,aby móc odnaleźć odpowiedź na wiele trapiących Nas pytań. Po przeczytaniu książki zostajemy z wieloma refleksjami i pytaniami. Ciężko wyrazić w słowach ogrom emocji, które przedstawiła autorka.

16 kwietnia 2022

„Świat według Ruty” to powieść inna niż wszystkie, dla tych, którzy szukają w prezentowanych historiach czegoś unikatowego, niesztampowego i głębszego. Mimo pewnego kontrolowanego chaosu, mnogości wydarzeń, wątków, epizodów, wyłania się w z tego historia z głębszą refleksją nad życiem, tym, co jest w nim ważne, dające pole do przemyśleń nad kruchością naszego istnienia, ale też nad jego duchowym aspektem. Jedyna trudność tej powieści polega na tym, że autorka skacze między tym, co dzieje się teraz, a tym, co zdarzyło się wcześniej, co sprawia, że odbiegamy od głównej osi fabuły, podążając za nowymi wątkami i wydarzeniami, których tu nie brakuje. Częstym zabiegiem jest wplatanie w bieżące wątki dosyć obszernych opisów zdarzeń z przeszłości, często w formie wspomnień, które pojawiają się wskutek skojarzenia z jakąś aktualną sytuacją. Przeszłość zlewa się z teraźniejszością, mieszają się odmienne narracje i różne wydarzenia. Lepiej byłoby pokazywać je w jakiejś chronologii, czy osobnych akapitach. Niezbyt jasno zostało sprecyzowane zakończenie. Jest zbyt filozoficzne, poetyckie, nierzeczywiste, bez wyraźnego wyciągnięcia wniosku i pociągnięcia tematu. Z tego względu nie jestem nim całkowicie usatysfakcjonowana, chociaż rozumiem ideę, jaka przyświecała autorce. Mamy w tej powieści trzy różne historie, które przeplatają się ze sobą w osobnych częściach pokazując, że nasz świat nie jest jednowymiarowy, gdyż poza sferą fizyczną, tu i teraz, istnieje rzeczywistość niematerialna, ukazująca nasze życie z zupełnie innej perspektywy. Po Drugiej Stronie niewidzialnej granicy tych dwóch światów, zmienia się nasze postrzeganie naszych ziemskich doświadczeń w fizycznym ciele. Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2022/04/1062-swiat-wedug-ruty.html

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl