Opętany wolnością – spętany tradycją. Z Krzysztofem Trebunią-Tutką rozmawia Janusz Mika

Opetany_wolnoscia_front.jpg
  • promocja
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 14 dni
Cena: 40,00 zł

Cena regularna: 50,00 zł

40.00
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 50,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Kod produktu: 978-83-67875-65-3

Opis

W tej książce nie ma tanich, sensacyjnych treści, a merytoryczne odpowiedzi na pytania, obiektywne analizy przeszłych i aktualnych problemów Podhala i jego mieszkańców. Przede wszystkim jednak wyłania się z niej obraz człowieka realizującego swoją interdyscyplinarną pasję, której wspólnym mianownikiem jest kultura góralska. […] Myślę, że przebogata góralska tradycja, która przejawia się w muzyce, malarstwie, rzeźbie, ubiorze, gwarze i obyczajowości, znalazła swojego ambasadora w osobie mojego rozmówcy. Głęboki szacunek dla przodków i wierność tradycji nie przeszkodziły jego woli eksperymentowania, tworzenia nowych góralskich światów, bardziej przystawalnych do współczesnej rzeczywistości. Nie ustaje w swej drodze i choć – wydawałoby się – muzyka góralska jest w pewnym stopniu ograniczona; a to przez formę, a to przez policzalną liczbę utworów, lider kapeli Trebunie-Tutki odkrywa ją wciąż na nowo i udowadnia słuchaczom, jak bardzo jest uniwersalna i wieloaspektowa. Pozorna sprzeczność zawarta w czterech słowach: „opętany wolnością – spętany tradycją” w pełni określa charakter działań prekursora nowej muzyki góralskiej.

Janusz Mika

 

Kapelę Trebunie-Tutki od lat bardzo cenię i podziwiam za odwagę poszerzania granic góralskiej tradycji. Jako dziennikarce muzycznej i autorce wielu wywiadów z Krzysztofem – bohaterem tej książki oraz jego rodziną, wydawało mi się, że wiem sporo. Okazuje się jednak, że nie. Przeczytałam z ciekawością i odkrywałam nowe szczegóły, o których do tej pory nie miałam pojęcia.

Agnieszka Barańska, Radio Kraków

 

Kultura Podhala w opowieściach Krzysztofa Trebuni-Tutki to świat bogaty, różnorodny, piękny. Dobrze jest zanurzyć się w tym pięknie, zaczerpnąć z niego. Poczuć oddech wolności, który tę kulturę ożywia. Ludzie tacy jak Krzysztof, dbają, by ten oddech nie ustał.

Wojciech Bonowicz

 

Krzysztof – artysta OSOBNY, sprawca niemożliwości, bo jak inaczej nazwać pionierską fuzję Trebuniów z rastamanami. Artysta prawdziwy, bo wszystko robi po coś i pierwszy raz, wierność korzeniom i tradycji przenosi na inny, nowy poziom. Tworzoną przez niego muzykę można nazwać „nową tradycją”, podobnie jak festiwal, z którym od lat jest związany. Definiuje go i nowe, i tradycyjne. Oto jego historia, przeczytajcie koniecznie!

Piotr Metz, Polskie Radio

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl