Ceremoniał pustyni - Olga Bartnik

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 38,00 zł 38.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 4.5
Kod produktu: 978-83-67204-39-2

Opis

Pod koniec życia ludzie i drozdy dobierają się w pary…

Historie inspirowane autentycznym światem mieszają się tu z poetyką czystej fikcji, a nastroje złożone z kolorowych plam światła pulsują hipnotycznie. Spotkasz tutaj ludzi tak rzeczywistych, jak wykreowanych – każdy z nich tak samo prawdziwie ożył w wyobraźni autorki, pragnąc zabrać swój „autonomiczny” głos w sprawach, które dotyczą nas wszystkich.

Olga Bartnik – pisze opowiadania, miniatury literackie, wiersze oraz recenzje. Publikowała w wielu czasopismach literackich, między innymi w „Bezkresie”, „Babińcu Literackim” oraz „Biuletynie Literackim” Wydawnictwa Anagram.

Zapraszamy na stronę autorki: www.olgabartnik.pl

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (1)

6 lipca 2022

"Ceremoniał pustyni" to zbiór opowiadań - esencjonalnych, sensualnych, zmysłowych i emocjonalnych. Nie da się być tylko mimowolnym świadkiem tych "literackich ceremoniałów". Trzeba się zaangażować i świadomie uczestniczyć w tych krótkich formach, a jednocześnie misternych konstrukcjach, pozornie prostych, ale bogatych w liryczne metafory. Czuć również, jak wybrzmiewa nieco styl Hemingwaya. Autorka nie kryje uznania dla jego twórczości, a jedno z opowiadań to ukłon w stronę stylistyki tego pisarza. Co dostajemy w zamian? . Zapach terpentyny i farb olejnych, bo Autorka momentami wręcz poetycko maluje słowem stany emocjonalne bohaterów- od kolorów euforii po ciemne cienie depresji. Barwne metafory wysypują się ze zdań i jak "niewidzialne nici babiego lata" utrzymują nas w lekko hipnotycznym transie, który uczuciom nadaje kształty i kontury, a w wykreowanych postaciach pozwala odnaleźć swoje odbicie. Być może to tylko stan chwilowy, ale to "wejście w przestrzeń cudzej duszy" umożliwia na moment przeżycie refleksji i dotknięcia nieco granicy bytu. . Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jednego dopadną "zmory przeszłości", które sprawią, że "złogi przeżyć z dzieciństwa" wydobędą się na zewnątrz. Czasami będzie to "coś wstydliwego" - jakieś "akty przemocy albo słabości", nieprzystosowania, niedopełnienia, odgrodzenia od świata zewnętrznego. Innym razem ujrzeć nam będzie dane to, co niby "łatwo ocenić, obwinić, skazać, strącić jak kurz", a co jest ludzkie, ale czasami być może lekko "wyszczerbione". Przeplatają się tutaj ze sobą doczesność, trwanie, piękno, brzydota, dobro, brak dobra, miłość i samotność. A refleksja kładzie się gęstym cieniem w naszej duszy i zasnuwa umysł siecią utkaną z melancholii i zwątpienia. Emocje przewalają się w sercu, zataczając coraz gęstsze kręgi. . Czasami trzeba zwolnić. Czasami potrzebne są emocje, które nie trzymają w swoich szponach, każąc nerwowo przewracać kolejne strony, ale które delikatnie i subtelnie głaszczą po duszy. Czasem potrzebny jest inny rodzaj refleksji, która zanurzy nas w melancholii pięknego słowa pisanego. Dla mnie- interesujące i inspirujące. Polecam.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl