Bukiet chryzantem - Kazimierz Kiljan

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 40,00 zł 40.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Kod produktu: 978-83-67204-00-2

Opis

Szczęście na wyciągnięcie ręki

 

Justyna i Maciej odnaleźli siebie po latach. Ich szczęście jednak nie trwa długo. Rozczarowana kobieta postanawia więc skupić się na ukochanej pracy w antykwariacie. I nawet nie przypuszcza, ile niespodziewanych zmian to spowoduje.

 

  to seria książek o miłości, tęsknocie i poszukiwaniu szczęścia.

 

Kazimierz Kiljan – pisarz i dziennikarz, autor wielu zbiorów poezji i powieści. Jest człowiekiem niezwykle wrażliwym na piękno otaczającego go świata, otwartym na ludzi i ich przeżycia duchowe. Te ostatnie absorbują autora w sposób szczególny. Lubi i potrafi pisać o uczuciach, o relacjach zachodzących między ludźmi, o ich troskach i marzeniach.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (4)

26 maja 2022

Justyna - główna bohaterka porzuca pracę w biurze architektonicznym i postanawia spełnić swoje marzenie oddając się pracy w antykwariacie. Pracę umila jej towarzystwo wartościowych, ale też przykurzonych i nadszarpniętych zębem czasu ksiąg oraz Łukasz - znajomy z poprzedniej branży, który często odwiedza Justynę w jej miejscu pracy. Popołudniami kobieta spotyka się z przyjaciółkami by oddać się babskim plotkom, ale ma też znajomą Florentynę - kobietę o szlacheckich korzeniach z dość osobliwym charakterem. Czy antykwariusz Karol Bratzki słusznie ostrzegał Justynę przed Łukaszem? Dlaczego panowie nie pałali do siebie sympatią? Czy Justyna sprzeda niezwykle wartościowe zbiory numizmatyczne od pana Karola? "Bukiet chryzantem" to wielowątkowa obyczajowa powieść. Podzielona jest na krótkie rozdziały dzięki czemu łatwo i szybko się ją czyta. Główna bohaterka to niezwykle interesująca postać, do której łatwo można się przywiązać. Z dużym zaciekawieniem śledziłam jej losy w poszukiwaniu szczęścia i miłości. Dodatkowym atutem tej powieści są obecne w niej tytuły innych książek - klasyków takich jak 'Żywoty świętych', 'Biblia' czy 'Pan Tadeusz'. Przeplata się też wątek kwiatów chabrów i chryzantem, które również pięknie zdobią każdą pierwszą stronę rozdziałów. Mimo, iż książka porusza ważne tematy związane z miłością, tęsknotą, przywiązaniem czy przeznaczeniem to jest dość lekka w odbiorze. Nie męczy czytelnika zbyt długimi opisami czy rozwleczoną fabułą. Akcja jest prosta i dość zwinnie przesuwa się w czasie, a dobrze napisane dialogi świetnie uzupełniają fabułę. Zabrakło mi w tej lekturze jedynie małego dreszczyku, jakiegoś elementu, który spowodowałby niepewność i podniósł napięcie. Powieść była dla mnie zbyt sielankowa i spokojna. Natomiast też może być to zaletą gdy ktoś chce po prostu zrelaksować się przy czytaniu. 7/10

3 czerwca 2022

„Bukiet Chryzantem” Kazimierza Kiljana to druga odsłona cyklu Bukiety uczuć. Przyznam szczerze, że ponieważ nie znałam wcześniej tej serii, ani też samego Autora nie bardzo wiedziałam czego mam się po niej spodziewać. Oko przykuwała przepiękna okładka, która sugerowała, podobni jak opis na okładce, że opowieści gej bliżej będzie do obyczajowej historii niż kryminalnej intrygi. Tak też dokładnie było, chociaż i drobny wątek sensacyjny pojawił się na kartach chryzantemowego bukietu. „Bukiet” to sielsko-anielska opowieść o życiu, miłości, upływnie czasu, konieczności czerpania z tego co tu i teraz garściami, gdyż przyszłość może być równie ulotna jak chwila, o czym przekonała się bohaterka powieści – Justyna. Zrządzeniem losu staje się ona właścicielką przedwojennej kamienicy, a w spadku poza nieruchomością dostaje antykwariat. Tak pokaźny spadek po byłym właścicielu tego przybytku – profesorze Karolu Bratzkim sprawia, że kobieta czuje się niezwykle zobowiązana nie tylko w kontynuowaniu działalności księgarskiej, ale i kultywowaniu pamięci zmarłego darczyńcy. W działalności tej dzielnie wspomagają świeżo upieczoną antykwariuszkę jej przyjaciółki. Nie brak jej również adoratorów. Zwłaszcza jeden z nich – Łukasz Zarzycki, wyjątkowo życzliwym okiem patrzy na jej wdzięki, ale i pozostawioną jej spuściznę. Pytanie tylko jakie są jego intencje? Czy jego uczucie jest szczere czy też podszyte niecnym podtekstem? Czy Justyna zazna szczęścia i radości, czy też ponownie pozna smak goryczy? Drugą płaszczyzną książki jest opowieść o losach hrabiny Miecznikowskiej - staruszki, którą Justyna otoczyła troskliwą opieką i zainteresowaniem, dając się w zamian przenieść w czasie do minionej epoki, do grodzieńskiego dworku, który przed wojną tętnił szlacheckim życiem. Żywotna stara pani nie szczędzi swej młodej przyjaciółce opowieści o świetności dawnego życia i lat swej młodości, tym bardziej, że pojawia się w nim wspólny mianownik, który łączy losy obu pań – w osobie Pana Karola. Oba wątki sprawiają, że powieść czyta się z zaciekawieniem, tym bardziej, że Autor ma lekkie pióro i swobodnie prowadzi narrację, choć przyznam szczerze, że tło historyczne i dialogi z samą hrabiną bardziej przypadły i do gustu, niż współczesne rozmowy Justyny i jej przyjaciółek, które momentami brzmiały pretensjonalnie, żeby nie powiedzieć odrobinę komicznie, gdyż nie wyobrażam sobie, żebym w podobnym tonie snuła rozmowy z moimi koleżankami. Gdyby jednak przymknąć na nie oko i dać się zwieść opowieści o dawnych dobrych czasach, to uzyska się urokliwą opowieść budzącą wiarę w ludzi i ich dobre serce. Polecam zatem tę książkę jako idealną lekturę wakacyjną, dla wszystkich tych, którzy chcą odrobinę odprężyć się przy ciekawej lekturze i ukoić skołatane nerwy. Sielankowy nastrój „Bukietu Chryzantem” z pewnością tę błogość zapewni.

6 czerwca 2022

Zachwycił mnie klimat tej książki - od początku czuć w niej coś niesamowitego. Szczególnie cudowna była postać Florentyny. Pojawił się też wątek, który miał trochę zaskoczy. W moim przypadku się nie udało, ale w sumie i tak było całkiem przyjemnie. Zabrakło mi tylko czegoś jeszcze więcej.

7 czerwca 2022

Moją uwagę przyciągnęła przede wszystkim okładka, a potem skrywająca się za nią historia. Opis na końcu książki nie oddaje tego, co można przeczytać po otwarciu jej pierwszych stron. Nie od razu wprawdzie wniknęłam w jej opowieść, gdyż w początkowych akapitach autor zawarł w skrócie to, co działo się w tomie pierwszym zatytułowanym "Bukiet chabrów", który wraz z "Bukietem chryzantem" wchodzą w skład serii pt.: "Bukiet uczuć". Nieznajomość wcześniejszych wydarzeń i ich skrótowe zrelacjonowanie w części drugiej wprowadziło u mnie niewielki chaos, ale też rozbudziło chęć poznania serii od początku. Kolejne, już bieżące epizody śledziłam bez większych problemów, a co najważniejsze, z rosnącym zainteresowaniem. Została ona napisana ładnym poprawnym stylem, który sprawia, że opowieść nabiera urokliwego, romantycznego charakteru o lekkim zabarwieniu retro, przypominając romanse sprzed wielu lat, gdzie nie ma wulgaryzmów, brutalności i erotyzmu, a wszystko podane jest w elegancki, wyważony sposób. "Bukiet chryzantem" to powieść obyczajowa z elementami romansu, ale skomponowana z eleganckich słów i przemyślanych zdarzeń. Bardzo dobrym pomysłem było podzielenie tej historii na rozdziały opatrzonych tytułem i ozdobionych czarno-białą grafiką przedstawiającą bukiecik tytułowych chryzantem. Każdy z nich opowiada o jakimś konkretnym wydarzeniu, które w efekcie ma znaczenie po przeczytaniu całej powieści. Fabuła oparta została na dwóch płaszczyznach, w których przeszłość przeplata się z teraźniejszością, dodając w ten sposób refleksyjną i nostalgiczną nutkę. Narracja trzecioosobowa pozwala spojrzeć na niektóre sprawy z różnych perspektyw, ale głównie poznajemy punkt widzenia Justyny. Autor przemyca pomiędzy wydarzeniami różne ciekawostki związane z pracą antykwariusza, burzliwą historią naszego kraju, pokazując, że jest ona złożona nie tylko z suchych faktów, ale przede wszystkim z ludzkich, często bolesnych i dramatycznych losów. Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2022/06/1108-bukiet-chryzantem-tom-ii.html

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl