Książka tygodnia
Nożyczki - Maksim Wolff
Nożyczki - Maksim Wolff
36,00 zł 30,00 zł
szt.

Ostatnia noc jej życia - Maureen Jennings

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 35,00 zł 35.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Producent: Oficynka
Kod produktu: 978-83-62465-07-1

Opis

Mroźną zimą 1895 roku na pewnej opuszczonej uliczce znaleziono martwe ciało młodej służącej. Detektyw William Murdoch wkrótce odkrywa, że wiele osób znających dziewczynę ma coś do ukrycia.

Ostatnia noc jej życia to pierwsza z serii siedmiu książek o kanadyjskim detektywie, ukazujących wiernie realia Toronto z końca XIX wieku. Obdarzony dużą wiedzą i intuicją detektyw Murdoch jest niezwykle oddany swej pracy i wykorzystuje w niej najnowsze zdobycze kryminalistyki. Ten nieśmiały, samotny i doświadczony przez los miłośnik jazdy na rowerze musi się wykazywać stanowczością i odwagą, kiedy śledztwa prowadzą go w najmroczniejsze zakamarki ludzkich dusz, skrytych pod pozorem konwenansów.

Maureen Jennings – pisarka, psycholożka i terapeutka. Urodziła się w Birmingham, ale od dłuższego czasu mieszka i pracuje w Kanadzie. Od 1997 roku publikuje powieści o detektywie Murdochu, które zyskały międzynarodową sławę, są tłumaczone na wiele języków i ekranizowane. W Polsce triumfy święci oparty na jej powieściach serial Detektyw Murdoch, emitowany przez Ale Kino! Opublikowała również serię o Christine Morris oraz wiele innych książek, w tym również niebeletrystyczne. Jej pasją jest oprowadzanie miłośników Murdocha po Toronto w strojach z epoki.

 

 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (2)

10 maja 2016

,,Ostatnia noc jej życia Była zwyczajną nocą – Tylko przez jej umieranie Odmiennie świat jawił się oczom" — Emily Dickinson Zasypane śniegiem uliczki Toronto wyglądają jak bajkowe ilustracje: biała pierzynka migocze przy świetle gazowych lamp, a opatuleni w ciepłe płaszcze przechodnie szukają ucieczki od mrozu w przytuliskach domów. Jednak jedna z urokliwych uliczek skrywa okrutny sekret: zmarznięte ciało młodej kobiety. Zupełnie naga i posiniała od mrozu ofiara zostaje znaleziona przez konstabla Olivera Wickena, a dowody wskazują na to, że dziewczynie zostało podane opium. Sprawa zostaje przekazana w ręce detektywa Wiliama Murdocha, a śledczy ma się wkrótce przekonać, jak trudne czeka go zadanie. ,,Donalda rozłożyła papier. Wiadomość napisana była ołówkiem, dużymi, dziecięcymi literami: WRACAM DO DOMU. ZA BARDZO TĘSKNIĘ ZA WSZYSTKIMI. PANI ODDANA SŁUŻĄCA. Therese Laporte". Zebrane materiały dowodzą, że dziewczyna została rozebrana już po śmierci. Tym samym podejrzenia Murdocha padają na mieszkanki pobliskiego hotelu – Alice Black oraz Bernadette Weston – kurtyzany, które najprawdopodobniej wiele oddałyby za kawałek dobrej jakości serży czy filcowy kapelusz. Pozbawione ogłady kobiety nie wyglądają jednak na morderczynie, a brak ubrań na ciele ofiary tworzy dodatkową trudność: nie sposób określić, czym się zajmowała ani jak majętna była. Przesłuchania ludności nie przynoszą efektu, aż do czasu, kiedy na komisariacie zjawia się doktor Cyril Rhodes, deklarując, że ofiara to jego nastoletnia służąca. Rusza lawina kłamstw i sekretów, które zamożna rodzina od lat skrywała wśród ścian swojego domostwa. ,,Dotknął ostrożnie swych ust.Ciągle jeszcze czuł na nich pocałunek, wsuwający się w nie miękki język. Chwycił mankiet swojej nocnej koszuli, napluł na niego, żeby był wilgotny, a potem mocno potarł nim usta. Aż do bólu".' Majstersztyk – tak jednym słowem można opisać pierwszą część siedmiotomowego cyklu o słynnym detektywie. ,,Ostatnia noc jej życia“ wiernie oddaje klimat XIX-wiecznego Toronto. Maureen Jennings wodzi czytelnika za noc, jakby doskonale wiedziała, w którym momencie przenieść podejrzenia na kolejną postać, tak by w ostatecznym rozrachunku żadne rozwiązanie nie było do końca pewne. Umiejętnie kreowane przez autorkę postaci pełne są realizmu, między innymi ze względu na język, jakim operują bohaterowie – sposoby wypowiedzi są różnorodne i idealnie pasują do danej profesji czy wykształcenia. Drobiazgowość autorki widać doskonale również w deskrypcji kanadyjskiego towarzystwa. Prostytutki, bywalcy klubów dla wyższych sfer, lekarze, żebracy i tkliwe damy oddają charakter lat 90. XIX wieku. Sam William Murdoch to postać o wyjątkowej intuicji, a przede wszystkim człowiek, który zdobywa sympatię czytelnika już na pierwszych stronach. Po dawce tak doskonałej literatury nie sposób nie sięgnąć po kolejną część cyklu, dlatego już zacieram ręce na kolejne spotkanie z detektywem, do czego i Was serdecznie zachęcam. poddaszeliterata.wordpress.com

24 marca 2018

NAJDŁUŻSZA NOC Moją znajomość z Williamem Murdochem rozpoczęłam od drugiej części cyklu, którą oceniłam bardzo wysoko i po jej przeczytaniu wiedziałam, ze to nie będzie moje ostatnie spotkanie z tym bohaterem. Maureen Jennings "Detektyw Murdoch. Ostatnia noc jej życia", Wydawnictwo Oficynka, 2010. Tłumaczenie Anna Sawicka-Chrapkowicz. Teraz o części pierwszej. Nim przejdę do tematu samej powieści muszę powiedzieć , że epoka wiktoriańska to mój ulubiony okres w literaturze. Mroczna, brudna, zabobonna. Tylko najlepsi autorzy potrafią uchwycić jej esencję. Co jednak , gdy o czasach tak odległych mówi autorka współczesna? To już jest kunszt. Pierwsza część historii o przygodach wiktoriańskiego detektywa napisana jest tak, że aż trudno uwierzyć, że stworzyła to osoba, która w tamtych czasach nie żyła. Toronto, Kanada, mrożna zima 1895. Na ulicy znaleziono zwłoki młodej kobiety. Nie była ulicznicą. Zamarzła, jednak w jej organiżmie było opium. Komu mogło zależeć na śmierci młodej służącej? William Murdoch rozpoczyna śledztwo. Długą drogę , która prowadzi go od ladacznic do dobrze urodzonych dam. Od możnych tego świata po parobków. Detektyw Murdoch to osobnik nietuzinkowy. Policjant, który nie boi się działać wbrew swoim przełożonym. Człowiek uczciwy i prawy. W toku prowadzonego śledztwa nasz detektyw odkrywa pajęczynę kłamstw. Idąc drogą prawdy nie waha się zaglądać tam, gdzie mieszka mrok. Opowieści o detektywie Murdochu są tak dobre, że aż trudno jest o nich opowiadać. Klimat epoki, bohaterowie żywi i barwni, nędza, która toczy świat - wszystko to jest w tej książce. Poznajemy ludzi tamtych czasów- wrzuconych w ramy, zakłamanych, uciśnionych mentalnie. Świat od zakłamanych dam i lordów po nędzarzy, którzy na oszustwie i kłamstwie budują swój świat. A pośrodku tego wszystkiego prawy policjant, który ponad wszystko na świecie wierzy w Boga i sprawiedliwość. "Ostatnia noc jej życia " to kryminał noir w najlepszym wydaniu. Mroczne tajemnice, niejednoznaczne postacie, rozwiązanie tajemnicze, ale nie przekombinowane. To też, a może przede wszystkim, wspaniały hołd dla epoki, która z jednej strony przyniosła masę odkryć , a z drugiej była zgniłą tragedią biedaków. To opowieść o ludziach, którzy starają się żyć choć cały świat skazuje ich na niebyt. To wspaniała opowieść dla ludzi ceniących minione dzieje i ciekawe postacie. To najwyższych lotów kryminalna zagadka dla nas wszystkich, ponieważ mimo iż żyjemy w epoce oświeconej, w przygodach Murdocha znajdziemy wiele ze swojego życia. Lektura dla miłośników klasycznego kryminału, dla dociekliwych, dla ludzi lubiących historię dawnych dziejów. Dla wszystkich tych, którzy lubią w literaturze i mądrość i przygodę. Gwarantuję Wam, że zapoznając się z detektywem Murdochem poczujecie się niesamowicie, że książki te dadzą Wam mnóstwo satysfakcji i mnóstwo ostrzeżeń aktualnych także dziś. Dla fanów Doyle'a. Christie, Chestertona i dla tych, którzy są po prostu otwarci na dobrą literaturę. "Ostatnia noc jej życia" nie pozwoli Wam się oderwać od lektury, a świat opisany w powieści znajdziecie gdzieś w zakamarkach swoich podwórek. Podsumowując : detektyw na miarę najlepszych literackich bohaterów, świat dziewiętnastowiecznego Toronto , e którym nie sposób się nie utopić. Rzeczywistość tak odległa, a tak bliska nam Ocena 5. Kto nie czytał Murdocha - do księgarni ;-)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl